20 éves a szlovén–magyar Nemzetközi Levéltári Kutatótábor
(20 let delovanja
mednarodnega arhivskega raziskovalnega tabora)
– nemzetközi konferencia –
Szentgotthárd–Zalaegeszeg–Lendva,
2010. szeptember 24-25.
A tábor története
A szlovén és magyar
partnerintézmények szervezésében 1991 óta minden évben megrendezett ifjúsági Nemzetközi
Levéltári Kutatótábor (Mednarodni Arhivski
Raziskovalni Tabor) határokon átnyúló
együttműködés keretében, a Vas Megyei Levéltár, a Zala Megyei Levéltár, a
Maribori Területi Levéltár, valamint a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési
Intézet részvételével valósul meg.
A
tábor alapvető célja olyan írásos történeti dokumentumok feltárása, összegyűjtése
és bemutatása, amelyek a határ menti falvak életére, kapcsolatrendszerére,
illetve a magyar és szlovén nemzetiség együttélésére, egymáshoz való viszonyára
vonatkozó információkat tartalmaznak. A szervezők kiemelt feladatnak tekintik
az Őrség és a Muravidék történetét érintő források összegyűjtését, a térség
múltjának jobb megismerését. A kutatás során fellelt, értékes adatokat tartalmazó
iratokból, levelezésekből, térképekből és archív fényképfelvételekből a Zala
Megyei Levéltár, illetve a Maribori Területi Levéltár önálló, évről-évre
gyarapodó kollekciót hozott létre.
A
nyaranta megtartott egyhetes tábor során a falvakat bejáró szlovén és magyar középiskolás
fiatalok levéltáros és néprajzos szakemberek vezetésével gyűjtik össze a két
nép közös múltjának írásos, képi és tárgyi emlékeit, amelyeket a tábor végén
egy vándorkiállítás keretében a helyi lakosok és érdeklődők elé tárnak. A
szlovén és magyar diákok együttes táboroztatása és közösen végzett kutatómunkája
elősegíti a különböző nyelvterületeken élő nemzetiségek nyelvének elsajátítását
és megőrzését, valamint egymás kultúrájának megismerését. A tábor erősíti a
résztvevők tolerancia-készségét, hatékonyan szolgálja a nemzetek közötti
történelmi megbékélés ügyét is. A nyelvtanulás, nyelvgyakorlás mellett a
rendezvény hasznos elméleti felkészítést ad a fiataloknak a dokumentumok
összegyűjtése, elemzése, feldolgozása és forrásértékük vizsgálata terén. A
táborban végzett munka, illetve az itt szerzett tapasztalatok több esetben
meghatározó jelentőségűnek bizonyultak a diákok későbbi továbbtanulása,
pályaválasztása alkalmával.
A nemzetközi konferencia programja
A
tábor működésének 20 éves jubileuma alkalmából az együttműködő partnerek, a
Maribori Területi Levéltár, a Zala Megyei Levéltár és a Vas Megyei Levéltár
kétnapos szakmai program megszervezését határozták el.
Az ünnepi megemlékezés első napján, 2010. szeptember
24-én, nemzetközi konferenciára kerül sor Szentgotthárdon, a Lipa Hotelben. A
tanácskozáson elhangzó előadások összefoglalják az elmúlt két évtized
táborainak történetét, és 20 év mérlegét megvonva értékelik a program szakmai
jelentőségét, a szakemberek, illetve az egykori résztvevők szemszögéből. Neves
hazai és szlovén történészek, kultúrpolitikusok, levéltárosok, pedagógusok
előadásai mellett egykori táborozók is felelevenítik és a hallgatóság elé
tárják személyes emlékeiket. A konferencia befejeztével a hallgatóság
Zalaegerszegre utazik, a 20 év történetét bemutató emlékkiállítás megnyitására,
ahol a tábor két alapító atyja, Dr. Peter Pavel Klasinc és Dr. Gyimesi Endre –
mint a Maribori Területi Levéltár, illetve a Zala Megyei Levéltár egykori
igazgatói – mondanak ünnepi köszöntőt.
Másnap, szeptember 25-én, buszos kirándulás keretében,
kötetlen formában elevenítik fel közös emlékeiket az egykori táborlakók és régi
ismerősök. A szlovéniai Lendva környékét bejárva gazdag kulturális program,
majd borkóstoló várja a résztvevőket.
Meghívó
Támogató: