XXXI. Vas Megyei Levéltári Nap (2014. április 24.)
Képek a rendezvényről
.
Szakmai beszámoló
A konferencia elnöki tisztét Frisnyák Zsuzsa, az MTA Bölcsészettudományi Központ Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa töltötte be. A tematikus előadássorozat keretében 11 referátum hangzott el. A felkért, többségében tudományos fokozattal rendelkező szakember közül 5 fő a Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltára, 1 fő a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központja, 1 fő a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum, 1 fő az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, továbbá 1 fő a Magyar Nemzeti Levéltár Győr–Moson–Sopron Megye Soproni Levéltára dolgozói közül került ki.
A 2014. évi ülésszak előadói több évszázadra visszatekintve vizsgálták az úthálózat kialakulását, az utazók és utazási lehetőségek változásának folyamatát, illetve áttekintették a közlekedéstörténet egyes szegmenseit, a lóvontatású járművektől kezdve a vasúton át a légi közlekedési eszközökig. A referátumok nem pusztán a közlekedési infrastruktúra változását, és elsősorban nem is annak technikai részleteit, hanem sokkal inkább a kérdéskör gazdaság- és életmód-történeti összefüggéseit, társadalmi és politikai vetületeit elemezték, izgalmas és sokszínű tematikai és módszertani megközelítésben. Az előadók túlnyomórészt még publikálatlan anyagokat tártak a hallgatóság elé. A konferencia a „nyitott levéltárak” programsorozat célkitűzéseinek megvalósítására törekedve szélesebb rétegekhez igyekezett eljuttatni az újabb kutatási eredményeket, a rendezvényt mintegy 100 főnyi hallgatóság kísérte figyelemmel. A konferenciát megtisztelték jelenlétükkel Győr–Moson–Sopron, Zala, Fejér, és Somogy megyék levéltárainak képviselői, Budapest Főváros Levéltára delegációja, továbbá a Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár dolgozói, a Vas megyei közgyűjtemények tudományos munkatársai, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Történelem Tanszékének tanárai, egyetemi hallgatók, középiskolai tanárok, honismereti és helytörténeti kutatók. A Vas Megyei Levéltári Napról a helyi nyomtatott és elektronikus média több ízben is tudósított (http://vaol.hu/szombathely/a-vasut-elott-es-utan-1617852).