
Hajrá Haladás!
Barátságos mérkőzés 1939 júniusában
Haladás Vasutas
Sport Egyesület futballcsapata 70
évvel ezelőtt, 1939 júniusában barátságos mérkőzésre készült. Palágyi László titkár és Graf Frigyes ügyvezető
elnök ezért dr. Horváth Kálmán alispánhoz
fordultak, hogy a csapat játékosainak és kísérőinek a Németországba[1]
érvényes útlevelüket „rövid úton” meghosszabbítsák. Kérésüket úgy indokolták,
hogy a focisták június 25-én vendégszerepelnek a szomszédos országban, amely
mérkőzést az Országos Testnevelési Tanács már korábban engedélyezett.[2]
A Hír című újságban már 1939. június
24-én,[3]
míg a Vasvármegye című lap „Sport” rovatában csak a következő napon írtak arról,
hogy a Haladás csapata Grazban, a Sturm együttesével mérkőzik meg. Ennek
előzményeként, még 1939. május 29-én – Pünkösd vasárnap – az „osztrákok”
Szombathelyen barátságos mérkőzésen vendégszerepeltek és 2:1 arányban nyertek a
hazaiak ellen.[4] A
Nemzeti Sportban erről azt írták, hogy a Haladás játékosai az első félidőben
csak sétáltak a pályán, míg a második játékrészben nem sikerültek a kapura
lövéseik.[5]
A Vasvármegye szerint a szombathelyiek ennek a vereségnek a korrigálására
utaztak idegenbe, de véleményük alapján az ellenfél kitűnő amatőr csapat, és a
saját stadionjukban legyőzni őket nehéz feladatnak ígérkezett.[6]
Az utazás előtt pár nappal a szombathelyiek kiadós kétkapus edzéssel készültek a
„sógorok” elleni mérkőzésre. Néhány alapjátékos hiányzott a felkészülésről,
viszont játszott a Haladás csapatában Berényi, a soproniak korábbi kapusa és
Héjja Mátyás középfedezet, akit Mezőtúrról igazoltak az egyesülethez.[7]
Az edzést követően kijelölték a Grazba utazó 13 játékost: Baumann – Kálazi,
Kiss dr. – Piller, Kovács II., Kalotai – Szabó, Forgács I., Mórocz, Gazdag,
Koroknai személyében, míg a tartalékként Szabó II. és Tőke került be a csapatba.[8]
A grazi mérkőzésről „érthetetlen okokból az illetékesek nem
értesítették idejében sem a sajtót, de még a Haladás”[9]
vezetőségét sem, így csak 3 nap múlva tudósítottak a Vasvármegyében a meccs eredményéről.
A játék 2500 néző előtt zajlott le, amelynek első felében a Haladás végig nagy
fölényben játszott, és 3:1 arányban vezetett. A második félidőben azonban a
szombathelyi csatárok már nem tudtak több gólt lőni, viszont a Sturmnak
sikerült az egyenlítés. A Haladás találatait Mórocz (2) és Gazdag (1) lőtték,
míg a Sturm gólszerzőiként Supanz, Gmeindl és Hörzer lettek megemlítve.[10]
A Kleine Zeitung am Montag nevű helyi lapban is hosszabb tudósítást közöltek a
meccsről, amelyben a magyar csapatot igen erős együttesként írták le. A
szombathelyi játékosokról az újságíró megjegyezte, hogy „Baumann kiváló kapus, a bekkek közül Kálazi tetszett jobban, a
halfsorban elsőklasszisú a két szélsőfedezet, a csatársorban pedig Szabó,
Gazdag és Forgács a főerősségek.”[11]
A zöld-fehéreket kiváló csapatként jellemezték, amely a jó játékával kivívta az
osztrák közönség elismerését.[12]
Jegyzetek
[1] 1938-ban – az Anschluss után
– Ausztriát Németországhoz csatolták.
[2] Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei
Levéltára (továbbiakban: MNL VaML) Vas vármegye alispánja iratai. Útlevél ügyek
2426-2439/1939.
[3] Sporthír. Új középfedezete van a
Haladásnak: – Héjja Mátyás Mezőtúrról! = Hír, 1939. jún. 24. 4. p.
[4] Grácban játszik ma a Haladás. =
Vasvármegye (továbbiakban: Vvm.), 1939. jún. 25. 11. p.
[5] A Haladás csak sétált… = Nemzeti
Sport (továbbiakban: NS), 1939. máj. 30. 2. p.
[6] Grácban játszik ma a Haladás. =
Vvm., 1939. június 25. 11. p.
[7]
Sporthír. Új középfedezete
van a Haladásnak: – Héjja Mátyás Mezőtúrról! = Hír, 1939. jún. 24. 4. p.
[8] Grácban játszik ma a Haladás. =
Vvm., 1939. június 25. 11. p.
[9] Döntetlenül játszott a Haladás
Grácban. = Vvm., 1939. jún. 28. 7. p.
[10] Uo. lásd még: A Haladás
döntetlenül játszott Grácban. = NS, 1939. jún. 27. 5. p., Sporthír. A Haladás
3:3 arányban döntetlenül játszott Grácban. = Hír, 1939. jún. 25. 6. p.
[11] Sporthír. Gráci sajtóvélemény a
Haladásról. = Hír, 1939. jún. 25. 6. p.
[12] Uo.
Bajzik
Zsolt